مقالات

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

برف در خانه صلاحی

بوم گردی یا اکوتوریسم برای تعریف گشت و گذار در طبیعت مورد استفاده قرار میگیرد و در واقع نوعی از گردشگری است که در آن به طبیعت آسیبی نمیرسد و انسان ها فقط از زیبایی و آرامش فضاهای موجود در طبیعت بهره میبرند و همزمان از گشت و گذار در روستاها و مناطقی که محل سکونت انسان ها میباشد و حالت طبیعی و سنتی خود را حفظ کرده اند نیز لذت ببریم.

 محل هایی که در این مکان ها برای استفاده گردشگران مورد بهره برداری رسیده اند را اقامتگاه بوم گردی مینامند.

برف در خانه صلاحی
اقامتگاه سنتی بوم گردی خانه صلاحی

اقامتگاه بوم گردی (یا بومگردی) بر اساس نوع محل قرارگیری اقامتگاه ، بر اساس فرهنگ و سنت ، و شرایط طبیعی و اقلیمی همان منطقه، ساخته شده است ، این اقامتگاه ها ممکن است خانه ای با خشت و گل یا چادر عشایری باشد یا مانند خانه صلاحی ، خانه ای قدیمی و سنتی باشد.

 خانه های سنتی با درختان سرسبز ، حوض های قدیمی و پله های زیبا حس آرامشی که در زمان های قدیم در این خانه ها رواج داشته را به انسان منتقل میکنند و از همه ی این مسایل مهمتر نگهداری این خانه ها از گزند آپارتمان سازی و خانه های مدرن است.

تفاوت های اقلیمی و طبیعی مناطق مختلف ایران باعث شده است که اقامتگاه های بوم گردی شکل و بوی خاص خودشان را داشته باشند ، شما میتوانید در هر منطقه خانه هایی را ببینید و امکاناتی را تجربه کنید که به سختی میتوانید نمونه آن ها را دوباره در منطقه ای دیگر تجربه کنید ،

این تفاوت ها از خانه ای با بادگیر در منطقه کویری تا سیاه چادر عشایر در استان فارس متفاوت است.

تصویر بارانی خانه صلاحی
اقامتگاه سنتی بوم گردی خانه صلاحی

وجود اقامتگاه های بوم گردی باعث شده در مناطق مختلف محل هایی برای خوابیدن در شب و تهیه غذا برای مسافران و گردشگران بوجود بیاید و جدا از تجربه اقامت در مکانی متفاوت از خانه های مدرن و غذاهای آماده ، دغدغه محلی امن و تمییز برای اقامت نیز از بین برود. در تمام اقامتگاه های بوم گردی شما میتوانید صاحب خانه را در طول شبانه روز در مجموعه ملاقات کنید و هر مشکلی را با مدیر مجموعه در میان بگذارید.

درباره خانه صلاحی

خانه ی صلاحی با قدمتی حدود هفتاد سال یکی از خانه های قدیمی با معماری خاص مناطق کوهستانی میباشد که در سه طبقه بصورت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *