اقامتگاه بومگردی-سنتی خانه صلاحی

خانه صلاحی

معرفی اقامتگاه "خانه صلاحی" به همراه تاریخچه ملک

خانه صلاحی تا سال ۱۳۸۰ توسط خانواده صلاحی مورد استفاده قرار میگرفته است ، اما از این سال به بعد خانه خالی بوده و اثار گذر زمان در تمام بخش های خانه نمایان شده بود .در سال ۱۳۹۶ جناب آقای امین صلاحی تصمیم به ترمیم خانه صلاحی گرفتند و با کمک گرفتن از معماران قدیم اردکان که در ساخت چنین ساختمان هایی تجربه داشته اند  بخش هایی که به مرور زمان آسیب دیده بودند را ترمیم کردند و زیر نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی ، مقاوم سازی های لازم را بر روی خانه اعمال کردند تا بتوانند خانه صلاحی را دوباره به رونق قبلی خود برگردانند.

خانه ی صلاحی ، خانه ای قدیمی در شهر اردکان واقع در استان فارس

خانه ی صلاحی با قدمتی حدود هفتاد سال (اتمام عملیات ساخت سال 1374 قمری) یکی از خانه های قدیمی با معماری خاص مناطق کوهستانی میباشد که در سه طبقه بصورت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده است عملیات ساخت خانه حدود 5 سال زمان برده است و محل زندگی یکی از خانواده های بزرگ فامیل صلاحی بوده است .

فضای سبز

فضای سبز موجود در خانه صلاحی

با گذشت زمان درختان گردو جایگزین درختان موجود در حیاط طبقه دوم و زمین کشاورزی طبقه سوم شدند و اکنون حیاط ها با درختان گردو، در تابستان فضایی سرسبز و زیبا و در پاییز فضایی رویایی را برای بازدیدکنندگان و میهمانان رقم میزند .

حیاط

معرفی حیاط های خانه صلاحی

پلکانی بودن خانه باعث شده است که خانه صلاحی، سه حیاط داشته باشد ، در دوران رونق خانه ، هر حیاط مخصوص فعالیت خاصی بوده است :

حیاط اول مخصوص خرید و فروش محصولات کشاوررزی و دامی مسافران و مردم شهر اردکان بوده است و محل نگهداری حیوانات اهلی و بارکش نیز در همین حیاط تعبیه شده بوده است.

حیاط دوم مخصوص میهمانانی بوده است که در خانه اقامت داشتند ، این حیاط دارای یک حوض ، سرویس بهداشتی ، آشپزخانه و باغ میوه بوده است.

حیاط سوم مخصوص استفاده ی اعضای خانواده و  کاشت سیفی جات و سبزی جات مورد نیاز خانواده بوده است.

اتاق ها

معرفی اتاق های موجود

اتاق های خانه صلاحی دارای سه گروه اتاق بودند که در طبقات مختلف ساخته شده و مورد استفاده قرار میگرفتند . در حال حاضر همه ی اتاق ها موجود هستند و با بازسازی هایی که روی آنها انجام شده است مورد استفاده قرار میگیرند .

خانه صلاحی دارای پنج اتاق در طبقه اول ، سه اتاق در طبقه دوم و چهار اتاق در طبقه سوم میباشد که تمام اتاق ها بصورت مستر بوده و بصورت مجزا دارای حمام و دستشویی میباشد